Sopot

Historia Sopotu

Pierwsza wzmianka o Sopocie wywodzi się z 1283 roku. Wówczas to niewielka wioska rybacka została podarowana oliwskim cystersom przez księcia pomorskiego Mściwoja II. Pod rządami cystersów Sopot znajdował się przez prawie pięćset lat. Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku Sopot znalazł się pod zaborem pruskim i przeszedł pod administrację Królestwa Prus.

Sopot w XVI wieku

Sopot jako miejsce do budowania letnich rezydencji zaczął zyskać sławę od połowy XVI wieku. W tym czasie zamożni patrycjusze gdańscy oraz dyplomaci zaczęli wznosić w Sopocie letnie rezydencje. Jest to także czas, w którym pojawiły się pierwsze próby organizowania specjalnych miejsc do kąpieli morskich. Rozwój kąpieliska nastąpił w późniejszym czasie. Po klęsce Napoleona w Rosji i odwrocie armii francuskiej z Moskwy w Gdańsku chirurg imieniem Jean Georg Haffner nabył w Sopocie kawałek ziemi, na którym w 1823 roku wybudował zakład kąpielowy. W 1824 roku w Sopocie powstał Dom Zdrojowy, a następnie major Jean Georg Haffner założył okoliczny park, który istnieje do dziś. Wytyczone zostały również ścieżki spacerowe oraz powstało pierwsze molo. Po tym okresie w Sopocie zaczęli pojawiać się pierwsi kuracjusze, a sama miejscowość została uznana za kąpielisko.

Połączenie kolejowe w 1870 roku

Uruchomienie w 1870 roku połączenia kolejowego na trasie Koszalin – Gdańsk przyczyniło się do szybkiego rozwoju Sopotu. W 1875 roku uruchomiono Browar Zameczek Górski. W tym czasie zaczęło w Sopocie powstawać coraz więcej domów wczasowych oraz willi, zwiększyła się również liczba kuracjuszy przyjeżdżających do Sopotu. Założone przez Jeana Geogra Haffnera Przedsiębiorstwo Kąpielowe do 1877 roku było własnością prywatną, a następnie zostało odkupione przez gminę Sopot i od tamtego czasu pozostaje w jej rękach.

Prawa miejskie w 1901 roku

W 1901 roku, 8 października, Sopot otrzymał prawa miejskie, a od 1902 roku miasto posiada własny herb, który zatwierdzony został przez cesarza Wilhelma II. W 1903 roku w Sopocie zbudowano Zakład Balneologiczny, w który, stosowano kąpiele podgrzewane w wodzie morskiej, masaże, okłady borowinowe oraz inne zabiegi. Wśród kuracjuszy coraz częściej pojawiali się Polacy.

W 1909 roku swoją działalność rozpoczęła Opera Leśna

Stopniowo Sopot stawał się coraz modniejszym miejscem w Europie – nawet ochrzczono miasto nazwą Riwiera Północy. W Sopocie powstały korty tenisowe, tor wyścigów konnych, wznoszono również nowe kamienice oraz dużą liczbę willi. W 1909 roku swoją działalność rozpoczęła Opera Leśna. Przed rozpoczęciem I wojny światowej Sopot stał się już kąpieliskiem znanym szeroko w całej Europie, posiadającym bezpośrednie morskie połączenia z Europą.

W 1920 roku przedłużono molo

Po traktacie wersalskim w 1920 roku Sopot wszedł w skład Wolnego Miasta Gdańsk. W 1920 roku w Sopocie powstało pierwsze kasyno do gry. Drewniane molo, główną atrakcję turystyczną Sopotu, przedłużono do obecnej długości 511,5 metra. Od tego czasu obiekt nie przechodził większych zmian, przeprowadzano jedynie niezbędne remonty.

Po II wojnie światowej w 1945 roku Sopot został włączony do Polski

Po II wojnie światowej w 1945 roku Sopot został włączony do Polski, a ludność niemiecką zamieszkującą miasto wysiedlono. Jej miejsce zajęli Polacy z Pomorza, Kresów Wschodnich oraz Polski Centralnej. W 1945 roku miało również miejsce utworzenie wielu obiektów kulturalnych, takich jak Filharmonia Bałtycka, Teatr Dramatyczny, Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych oraz Instytut Muzyczny.

W 2001 roku miasto obchodziło stulecie nadania i praw miejskich

W 1961 roku zorganizowano w Sopocie pierwszy Międzynarodowy Festiwal Piosenki, co przyczyniło się do ponownego uzyskania rozgłosu przez miasto. 8 października 2001 roku miasto obchodziło uroczystość stulecia nadania Sopotowi praw miejskich.

Molo w Sopocie

Molo w Sopocie należy do jednych z największych atrakcji miasta. Pierwszy pomost miał długość 31,5 metra i został wybudowany przez doktora Jerzego Haffnera w 1827. Do końca XIX wieku molo zostało wydłużone do 150 metrów, a następnie, w 1910 roku, do 315 metrów. Molo w obecnie istniejącej postaci zostało zbudowane w 1928 roku. Wówczas miała miejsce przebudowa Skweru Kuracyjnego. Przebudowa mola była największą w historii obiektu i miała miejsce z okazji dwudziestopięciolecia Sopotu oraz stulecia budowy pomostu.

Lata dziewięćdziesiąte przyniosły dobudowę żelbetowej głowicy, ochraniającej pomost główny, natomiast na początku lat dwutysięcznych odbyły się prace konserwacyjne mola. Na początku obiekt pełnił funkcję lokalnej przystani, w późniejszym czasie zyskując funkcję rekreacyjną. Z mola rozciąga się imponujący widok ma port morski Gdańsk oraz Kępę Redłowską. Molo zyskało również sławę jako miejsce, w którym zostało nakręcone wiele filmów. W 2005 roku w części mola ustanowiono przystań morską „Molo” w Sopocie. W 2010 roku na końcu pomostu powstała marina dla jachtów. Obecnie Molo w Sopocie uchodzi za jedną z największych atrakcji turystycznych miasta i jest lubianym obiektem spacerów zarówno miejscowych, jak i przyjeżdżających do miasta.

Monciak

Ulica Monte Casisino w Sopocie jest jedną z najsłynniejszych ulic w mieście. To głównie na niej latem skupia się nocne życie miasta. Przyjezdni oraz mieszkańcy znajdą tutaj urokliwe kawiarenki, puby oraz restauracje, w których można się posilić. Ulica Monte Cassino jest strefą pieszą, która jest w całości wyłączona z ruchu samochodowego. W sezonie stanowi jedno z miejsc najchętniej i najtłumniej odwiedzanych przez turystów na terenie całego Trójmiasta. Urok tak zwanego Monciaka sprawia, iż sprzyja on rekreacji oraz spacerom zarówno pojedynczych osób, jak i rodzin z dziećmi.

Początek ulicy Monte Cassino zaczyna się od Alei Niepodległości, która jest częścią głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta. Następnie deptak biegnie tunelem pod linią kolejową między Gdańskiem a Wejherowem. Kilkadziesiąt metrów dalej Monciak tworzy wraz z ulicami Podjazd, Dworcowa oraz Tadeusza Kościuszki Plac Konstytucji 3 Maja, na którym znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem świętego Jerzego. Miejsce to jest przez wiele osób uznawane za faktyczne centrum Sopotu, a także za początek deptaku. Za placem ulica nachyla się w dół pod dużym kątem, a spacerowicze przemieszczają się koło stanowisk karykaturzystów, malarzy, stoisk z rozmaitymi produktami oraz pamiątkami, mijając po drodze liczne ogródki sezonowe wystawione przy urokliwych kawiarenkach, restauracjach oraz pubach. Do interesujących obiektów na tym odcinku z całą pewnością należy Krzywy Domek – budynek budzący podziw swą ciekawą architekturą oraz nieregularnością kształtów. Następnie Monciak przechodzi w plac Zdrojowy, przecinając ulicę Grunwaldzką i kończąc się na wysokości latarni morskiej Sopot. Patrząc w perspektywie przez Skwer Kuracyjny, jej przedłużeniem jest słynne sopockie molo.

Grodzisko

Grodzisko należy do najstarszych zabytków w Sopocie. Jest jednocześnie Oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Grodzisko jest pozostałością po osadzie obronnej, tzw. grodzie. Termin ten jest również stosowany do określenia grodu o sporych rozmiarach.

Grodzisko to urokliwy skansen archeologiczny na świeżym powietrzu. Położony jest w malowniczej scenerii zieleni oraz szumiących strumyków. Znajdują się tutaj zrekonstruowane zabudowania grodu, do której zaliczyć można chaty, bramę a także częściowo palisadę. Elementy te zrekonstruowane zostały dokładnie w miejscach pozostałości po autentycznych elementach zabudowy wywodzącej się z przeszłości.

Skansen niesie ze sobą misję rozpowszechniania archeologii eksperymentalnej, ochronę zabytków oraz popularyzowanie historii. Sprzyjają temu szczególnie organizowane co roku Festyny Aercheologiczno-Historyczne. To cykl imprez kulturalno-turystycznych, w których szczególnie duży nacisk kładzie się na edukacyjny wymiar całego przedsięwzięcia. W Grodzisku organizowane są także imprezy plenerowe, spotkania integracyjne młodzieży polskiej i zagranicznej. Co więcej, odbywają się tutaj także lekcje żywej historii dla dzieci i młodzieży szkolnej, podczas których mają miejsce warsztaty dawnych rzemiosł, gry, konkursy i zabawy plebejskie oraz pokazy walk na miecze i topory, strzelanie z łuku oraz prezentacje uzbrojenia. Miłośników rytuałów z dawnych czasów z pewnością zachwyci możliwość podziwiania efektownych tańców celtyckich, szkockich i irlandzkich. Odbywają się również koncerty muzyki dawnej. Na terenie skansenu znajduje się także pawilon wystawniczo-edukacyjny, w którym odbywa się stała wystawa najstarszych zabytków archeologicznych Sopotu o nazwie „Najstarsze Dzieje Sopotu”. To miejsce, które zdecydowanie sprzyja rodzinnym spacerom oraz wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Hipodrom

Hipodrom w Sopocie jest miejscem, w którym spotyka się ponad stuletnia tradycja z nowoczesną działalnością i dynamicznym rozwojem. Ta oaza zieleni i spokoju podczas wyścigów konnych zamienia się w tętniący życiem, ludźmi oraz wrażeniami światowy kurort jeździectwa. Hipodrom w Sopocie to miejsce, w którym organizowane są zawody jeździeckie – na szczeblu regionalnym, wojewódzkim oraz krajowym, a także na poziomie światowym. Odbywa ją się tutaj zawody ze skoków, ujeżdżania, a także wszechstronnego konkursu konia wierzchowego.

Na terenie hipodromu prowadzona jest nauka jazdy konnej zarówno od podstaw, jak i dla zaawansowanych jeźdźców. Nauka jazdy odbywa się na świeżym powietrzu latem, natomiast zimą w największej w Polsce hali jeździeckiej. Hipodrom w Sopocie oferuje także zajęcia z hipoterapii oraz pensjonat dla koni. To wymarzone miejsce dla wszystkich amatorów jeździectwa.

Ergo Arena

Ergo Arena to hala widowiskowo-sportowa znajdująca się na granicy Sopotu oraz Gdańska. To obiekt przystosowany do imprez masowych. Na Ergo Arenie mogą odbywać się zawody lekkoatletyczne, piłki ręcznej siatkówki, koszykówki, tenisa, tenisa stołowego, jeździectwa, sportów walki, a także rozgrywki hokeja na sztucznym lodowisku. Ergo Arena jest także przystosowana do organizowania spektakli teatralnych, kinowych, koncertów, wystaw, konferencji oraz sympozjów. Na Ergo Arenie odbywały się między innymi koncerty Michaela Buble, Hansa Zimmera bądź Stinga. Ergo Arena jest obiektem mogącym pomieścić piętnaście tysięcy osób.

Przystań jachtowa w Sopocie

W Sopocie znajduje się przystań jachtowa. Znajduje się ona na końcu sopockiego Mola i skupia trzy baseny, w których znajdują się miejsca postojowe dla ponad stu łodzi. Na końcu Mola znajduje się również budynek bosmanatu z zapleczem oraz restauracja.

Regaty w Sopocie

Co roku odbywają się w Sopocie regaty „Trzy Mola”. Impreza ta zaliczana jest do Pucharu Polski Katamaranów. Organizatorem regat jest Uczniowski Klub Sportowy NAVIGO pod patronatem Miasta Sopotu i kierownictwem Polskiego Związku Żeglarskiego. „Trzy Regaty” przyciągają co roku wielu pasjonatów oraz amatorów żeglarstwa. Jest to impreza, która rozsławia Sopot na całą Polskę.

W sezonie letnim odbywają się także żeglarskie regaty meczowe Sopot Match Race. Tradycja organizowania tych wyścigów sięga XVII wieku i polega ma wyścigach par jachtów. Co ważne, obecne regaty opierają się prawie że na identycznych zasadach jak w pierwszych formalnych wyścigach zorganizowanych w 1851 roku.

Krzywy Domek

Krzywdy Domek w Sopocie to jedna z wizytówek oraz znaków rozpoznawczych miasta. Powstał w 2003 roku, a jego wygląd nawiązuje do projektów Gaudiego oraz rysunków polskiego grafika i ilustratora dla dzieci, Marcina Szancera. To właśnie inspiracjom jego rysunków Krzywy Domek zawdzięcza niezwykły, abstrakcyjny wygląd, który przyciąga uwagę zwiedzających, a także mieszkańców Sopotu. Co ciekawe, Krzywy Domek zajął pierwsze miejsce w rankingu pięćdziesięciu najdziwniejszych budynków świata, opublikowanych przez portal Village of Joy. Sopocki Krzywy Domek na stałe wpisał się w architekturę sopockiego Monciaka, stając się ciekawą atrakcją zarówno dla przyjeżdżających, jak i dla mieszkańców miasta. Architektura budynku jest frapująca sama w sobie, jednak na uwagę zasługuje także Ściana Sławy Krzywego Domku. To miejsce, w którym znakomici goście zostawiają swe autografy na jednej ze ścian Krzywego Domku. Nawiązuje swoją historią do amerykańskiej Promenady Gwiazd. Krzywy Domek jest także ważnym centrum biznesowym. Znajduje się tam między innymi oddział regionalny Radia RFM FM oraz RMF Maxxx.

Opera Leśna w Sopocie

Opera Leśna w Sopocie została otwarta w lipcu 1909 roku. To leśny amfiteatr o powierzchni czterech hektarów, znajdujący się ma skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Opera Leśna jest niezwykle atrakcyjna ze względu na świetną akustykę oraz bardzo dobrą lokalizację. Od września 2009 do czerwca 2012 roku obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Na widowni Opery Leśnej pomieści się aktualnie 5047 widzów, a przy złożonych przednich sektorach łączna liczba miejsc stojących oraz siedzących wynosi 5579. Scena oraz orkiestron jest w stanie pomieścić ponad sto osobową orkiestrę. Scena Opery Leśnej jest przede wszystkim kojarzona z międzynarodowym festiwalem muzycznym, który odbywa się tu co roku. To również miejsce, w którym odbywa się spora liczba koncertów muzyki poważnej, koncertów bluesowych, rockowych, pokazów mody oraz innych. W pobliżu Opery Leśnej przebiega szlak turystyczny Wzgórz Szymbarskich.

Grand Prix w Sopocie

Co roku w Sopocie odbywają się Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski Lotos Grand Prix. To wyjątkowa atrakcja dla wszystkich miłośników szybkich samochodów. Trasa przejazdu odbywa się na ulicach Gdyni i Sopotu. To wydarzenie, które skupia wszystkich miłośników szybkich wyścigów samochodów.

Trefl Sopot

Z Sopotu wywodzi się Trefl Sopot – polski klub koszykarski założony w 2009 roku przez Kazimierza Wierzbickiego, na miejsce Asseco Prokomu Sopot. Rozgrywki koszykarskie odbywają się na terenie Ergo Areny.

Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Na siedzibę nowo powstałej placówki wybrano zabytkową, położoną w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektyczną willę. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Wyobrażona przez pierwszego właściciela, a zaprojektowana według projektów sopockiego architekta Waltera Schulza, stanowi, genius loci Sopotu, miasta które prawa miejskie otrzymało w 1901 r., ale którego historia sięga wiele stuleci wstecz: od średniowiecznego grodziska i wsi rybackiej położonych na mokradłach, przez tereny rezydencji zamożnego patrycjatu i arystokracji, do kurortu o europejskiej renomie. Zbudowana na początku XX wieku willa oferuje wgląd w kulturę i historię czasów minionych, jak i stanowi przestrzeń do refleksji nad współczesnym charakterem Miasta. Muzeum Sopotu organizuje wystawy, projekty społeczne i edukacyjne oraz kolekcję poświęcone kulturze i historii Miasta. Misją Muzeum jest gromadzenie i popularyzacja wiedzy na temat Sopotu poprzez budowanie żywej relacji z mieszkańcami oraz działalność naukowo-badawczą.

Rybackie Mini muzeum

Rybackie Mini Muzeum Jerzego Piątka w Sopocie pozwala przenieść się w czasy dawnego rybołówstwa. Na niewielkiej przestrzeni zgromadzono wiele niezwykłych eksponatów. CO warte podkreślenia – nie jest to tradycyjne muzeum, w którym eksponaty są odizolowane od zwiedzających. Wręcz przeciwnie! Można je obejrzeć, dotknąć oraz poznać ich historię i przeznaczenie. Rybackie Mini Muzeum w Sopocie założył i prowadzi Pan Jerzy Piątek, doświadczony rybak morski. W zbiorach mini muzeum znajdziemy wiele ciekawych eksponatów, których szczegółową historię chętnie każdemu przedstawi sam Pan Jerzy. Ale to nie przedmioty stanowią najwyższą wartość tego miejsca, o czym przekonała się już niejedna osoba. Na uwagę zasługują fascynujące historie opowiadane przez pana Jerzego.Wstęp do muzeum jest bezpłatny, jednak każdy może wesprzeć muzeum, wrzucając coś do białej świnki tuż przy wyjściu. Rybackie Mini Muzeum Jerzego Piątka, Wojska Polskiego 9, Sopot.

Ośrodek działa sezonowo, od kwietnia do końca października. Zapraszamy do skorzystania z naszego formularza kontaktowego.